MISIR MELİKİ MUKAVVIS’A YAZILAN MEKTUP - TAHSİN GÜLEN

 / YORUM-ANALİZ

MISIR MELİKİ MUKAVVIS’A YAZILAN MEKTUP
                              


Medine ye Hicret’ten hemen sonra Peygamber (s.a.v)  hükümdarlara İslam’ ı tanıtmak ve onları İslam’a davet için mektuplar yazar.

 

Bu mektuplardan bir tanesini de Mısır Melik’i Mukavvıs’a yazar. Mukavvıs  mektuptan etkilenir, davete icabet için biraz daha düşünmek ister. Ancak Peygamberimizin bu nazik davetine karşılık, kendisine  gelen elçi ile birlikte, Medine’ye hediye olarak 2 adet cariye ve Medine’deki hastaları tedavi ettirmek amacıyla  bir de  hekim gönderir.

 

Rivayetlere göre hekim, Medine’de 1.5 yıl kadar kalır,  ancak ciddi bir hastalıkla karşılaşmaz. Peygamber’imizin huzuruna çıkarak durumu anlatır. Peygamber (s.a.v)  ise, kendisinin istediği kadar Medine’de kalabileceğini yada istediği zaman ülkesine dönebileceğinin altını çizer ve serbest olduğunu söyler.  Ben ve arkadaşlarım hasta olmayız der. Arkasından da şu meşhur sözü söyler:

 

Bu söz sağlıklı yaşamın özüdür, merkezidir.


“Biz hasta olmayız, çünkü biz asla acıkmadan yemek yemeyiz. Yemek yediğimizde de sofradan doymadan kalkarız. Sene de bir de hacamat yaptırırız der.”  İşte bütün mesele burada.

 

Bizler günümüzde yediklerimiz ve içtiklerimize dikkat etmiyoruz.

 

İki  hurma ile iftar eden bir peygamberin ümmetiyiz.

 

Doymak için değil haz almak için besleniyoruz.

 

Bir iki çeşit yemek bizi kesmiyor artık. Çocukluğumda soframızda bir çorba bir çeşit yemek olurdu. Şimdi market rafları çeşitli yiyeceklerle dolu ve haz alma gayesiyle tıka basa yiyoruz.

 

Son zamanlarda gazeteci  Mehmet Ali Bulut’un yazmış olduğu  “Can Boğazdan Çıkar” isimli ı kitabını okuyorum.

 

Kan grubuna göre beslenmekten bahsediliyor.

 

 Hangi kan grubuna; hangi gıdalar şifadır,hangi gıdalar yenilebilir hangi gıdalar zararlıdır, onlardan bahsediliyor kitapta…

 

Mehmet Ali Bulut kitabında insan metabolizmasını bir motora benzetiyor.

 

Sen benzinli motora koyduğun yakıta su katarsan motor dengesiz çalışır, vücudumuzda böyledir. ‘Bünyemize uygun gıda tüketirsek motor rahat çalışır’ diyor. Örneğin; et şifadır, et ile ekmek bir arada yersek zarardır diyor.

 

Yine et şifadır ayran ve yoğurtla birlikte yersek yakıta su katmış gibi oluruz diyor.Eti yeşillik ve baharatlarla birlikte tüketirsek şifadır diyor yazar…

 

Kan grubuna göre beslenme olayı yıllardır tartışılıp uygulanmış bir metot.

 

Yine dünyaca ünlü bir beyin profesörü Gazi YAŞARGİL ve ünlü hekimlerden Mehmet Öz de kan grubuna göre beslenme tekniklerinden bahseder.

 

Bu anlamda doktor Peter J. D’Adamo’nun “Kan Grubunuza Göre Beslenme” adlı eseri 65 dile çevrilmiş ve “Tüm Zamanların En Etkili Sağlık Kitap’larından” seçilmiştir. Türkçeye çevirisini de Doktor Mehmet Öz yapmıştır. Şu nu sormalıyız kendimize “Yemek için mi yaşıyoruz, yaşamak için mi yiyoruz?”

 

Araştırmalarımın sonucu da özetle şudur:

 

Bu din sağlıklı bireylerle yaşanır. Sağlıklı yaşamdan Rabbimiz razı olur. Sağlığımız Cennetimizse, Hastalığımız cehennemimizdir. Hz Davut Aleyhisselam’a atfedilen sözde “bir gün gelir yedikleri insanın tuzağı olur “demiştir.

 

Raflardaki son kullanma ömrü olan paketli gıdalardan, cips, kola, gazlı içecekler, hazır yoğurt ,ayran gibi gıdalardan vb. uzak durursak bir adım ilerlemiş olacağımızı düşünüyorum.

 

Bu gıdalar hem zararlı hem de içinde bağımlılık yapan maddeler var.


Velhasıl kelam,  beslenmede aslolan nebevi metottur.

 

Oruç Tutmak, Az ve Helalinden Yemek, Acıkmadan sofraya oturmamak, Doymadan sofradan kalkmak , Yaşamak için yemek, Hacamat yaptırmak ve sülük tedavisi


Eğer mecbur değilsek sentetik ilaçlardan ağrı kesici ve antibiyotiklerden uzak durmalıyız.


Yemeğin ortasında ve yemeğin sonunda su içme yemekten 1 yada 2 saat sonra su iç.


Uyumadan en az 1 yada 2 saat önce bir şey yeme

 

Geçenlerde beslenme üzerine düşündüğümde aklıma gelenleri sizlerle paylaşayım: “Hazır yemek ve fast food kültüründen uzak durup sefer tası günlerine geri dönmedikçe sağlıklı olamayız.

 

Obezite ve şişman insan yoktur, sağlıksız ve düzensiz beslenen insan vardır.

 

Kan grubuna göre beslenme olayı sadece zayıflık yada şişmanlık için değil. Kaç kilo olursan ol sağlıklı nefes alma ve sağlıklı yaşam içindir.


Bu konularda daha söylenecek çok söz var. Fakat özet  geçtim. Bahsettiğim kitapları okuyarak daha net bilgiye sahip olabiliriz .

 

Selam ve dua ile

 Okunma Sayısı : 2350         16 Mayıs 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 825851

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.