Agemder, Birder ve İMH Ankara'dan Hz. Muhammedi Günümüzde Doğru Anlamak Konferansı

 / KONFERANS

Ankara Yenimahalle’de faliyet gösteren, AGEMDER, BİRDER,  İMH ANKARA “ Hz Muhammed'i Günümüzde Anlamak '' konulu konferans düzenledi.

 

Burak Yanıkoğlu'nun sunumu ve Araştırmacı Yazar Abdullah Yıldız’ın konuşmacı olarak katıldığı programa Şentepe halkının ilgisi oldukça yoğun oldu.

 

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda açılış konuşmasını İMH ANKARA Teşkilatlanma Başkanı Harun Özçelik yaptı. Özçelik:”Betonlaşmış binalara ve çevremize İslam’ın ruhunu doğru bir şekilde anlatabilmeliyiz, bizi biz yapan değerleri halkımıza anlatabilmeliyiz” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, sahnede ve ayakta

 

Harun Özçelik Şöyle devam etti :” Tarihin en ciddi krizlerinden birini yaşamakta olan İslam dünyası, köklü bir zihniyet değişikliğine gitmek zorundadır. Bu mecburiyet her geçen gün kendisini daha fazla hissettirmektedir. Bu değişiklik birçok alanda zaruri olsa da bunların en önemlilerinden biri Peygamber tasavvuru, anlayışıdır.

 

HZ. Peygamberin günümüz insanına örnek olarak sunulması doğru bir peygamber anlayışı ile mümkündür. Hz Peygamberi Kuranı kerim ile birlikte doğru bir şekilde anlamakla her birimiz mükellefiz.  Müslümanlar  İslamı, ve Peygamberi Bütüncül  olarak ele almak zorundayız. Bazılarının  yaptığı gibi peygamberin sadece bir veya birkac yönünü  örnek almak Müslüman coğrafayayı bugünkü haline  getirmiştir. HZ. Muhammed'in  s.a.v ibadetini örnek aldığımız gibi ticaretini de örnek almalıyız. Çocuklara sevgisini örnek aldığımız gibi cihadını da örnek almalıyız. Yani peygamberin hayatının tümü bizim için vazgeçilmez bir örneklik teşkil etmektedir” dedi

 

Bu örnekliklerin en önemlilerinden birisi de aile hayatıdı olduğuna değinen Özçelik ; Günümüz ailelerindeki sıkıntıları göz önünde bulundurduğumuzda bu konu tüm aciliyetiyle önümüzde durmakta olduğunu ve  buradaki sıkıntının kaynaklarına inildiğinde Peygamberin aile hayatının örnekliğini kendi hayatımızdan devre dışı bırakmamızdan kaynaklandığını görmekte olsuğuğunu belirterek “Peygamber örnekliğindeki aileler topluma yön veren ailelerdir. Bizim geleneğimizde toplumun en küçük birimi birey değil ailedir” dedi

 

Ardından minik çocukların etkinlik yapıp, ilahi söyleyerek, Hz. Muhammed’i sevgilerini dile getirdiler.

 

ŞEHİD VOLKAN CANÖZ'ÜN AİLESİ UNUTULMADI

 

Daha sonra Şentepe’den 15 temmuz da alnlara giderek Şehid düşen  Volkan Canöz'ün ailesine Agemder Bşk.Yrd. Osman Çiçek  hat takdiminde bulundu.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar, takım elbise ve iç mekan

Çiçek : “Ve sakın Allah yolunda  öldürülenlere  ölüler demeyin. Hayır  onlar dirilerdir, Fakat siz bunun şuurunda değilsiniz.”  Ayeti ile başlayarak; “ Şehitler  bedenleri  ile aramızda olmasalar da, şehadetleri ile   nesillere ve çağlara biz diriyiz mesajını verirler. Şehitler bir toplumun  ayağa kalkanı, ayakta tutanıdır. Bir insanı öldürmenin tüm insanlığı öldürmek olduğunu öğretmeliyiz. 15 Temmuz da gördük ki ahlaki erdemlerden  yoksun olanların kendi insanımıza karşı  silah kullanmışlar ve insanımızı şehit etmişlerdir. Dinimize ilmi ile hizmet eden alimlerimizden, Davaları  için canları ve kanları ile mücadele eden şehitlerimizden  ve gazilerimizden özellikle  15 Temmuz günü  canını hiçe sayarak  sokağa çıkan, tanklara ve uçaklara karşı, ellerinde ki bayrakları ile karşı duran     Şentepe Şehidimiz Volkan Canöz e  Allahtan rahmet,  ailesine   sabır cemil, hürmet ve şükranlarımızı sunar aramıza tekrar  hoş geldiniz diyoruz. Volkan ailesinin gururu olduğu gibi ,sadece ailesinin değil Şentepe’nin Türkiye’nin gururu olmuştur  Şehidimizin ailesi  müsterih olsunlar ki volkanı, volkanları unutmadık ,unutmayacağız ve unutturmayacağız” dedi.

 

Gecenin konuşmacısı Abdullah Yıldız  katılımcıların ilgiyle dinlediği bir sunum gerçekleştirdi.

 

Abdullah Yıldız Müslümanların birbirlerine harcadıkları enerjiyi düşmana karşı  harcamaları gerektiğinin altını çizerek, Hz. Peygamberin örnekliğini hayatımıza aktarmamız gerektiğini ifade etti.

 

Abadullah Yıldız; “Hz Peygamberin Hılful Fudul örneğinde olduğu gibi ‘Elimizi taşın altına koyabiliyormuyuz, mazlum kim olursa olsun mazlumun yanında, iktidar isterse bizden olsun zalimse onun karşısında olabiliyormuyuz ,  yanlışlarını söyleyebiliyormuyuz.. Peygamber(sav) gibi Hakem olabiliyormuyuz …  Hiç kimseyi dışlamadan, tekfir etmeden  birlikte ümmet olabiliyormuyuz … İslam’ın izzeti çiğnenirken “ben” yerine “biz” olmalı, benim grubum, benim derneğim, benim hizbim olmamalı, biz olmalıyız, ümmet olabilmeliyiz” dedi…

 

Her hizip kendi yaptıkları ile övünür hale geldi peki; Hacerul Esved Kimliği nasıl olacak ? diye sordu.

 

İyi imkanlara sahip olalım eşyaya sahip olalım fakat onlar bize sahip olmasın dedi

 

15 Temmuzda sokaklara çıkanların  bir kısmının da, Sarhoşlar ve içki içenler olduğunu belirten Yıldız; Meyhane ve  bar dolaşarak İslam’ın aziz ruhunu o insanlara da  tebliğ etmeliyiz, onları dışlamamalıyız, Onları kucaklamak için yeni bir dil geliştirmeliyiz, onlarda mutlaka küllenmiş bir iman var diyerek, İslami tebliğin her kişiye ulaştırılmasının altını çizdi.

 

Gençlerle de özel olarak ilgilenmemiz gerektiğini vurgulayan Yıldız,  onlara anlatılan yanlış dinin önüne geçmeliyiz ve Tevhidi doğru bir şekilde anlatmalıyız… gençlerimize sahip çıkmalıyız Efendimizin yaptıklarını bugüne aktarmamız gerektiğini vurgulayan Yıldız; Kuranı kendi iddialarımıza delil göstermek için değil; Kurana göre iddiamızı yapmamız gerektiğini, dini zorlaştırmamız gerektiğini yaşanılamaz bir din haline getirmemiz gerektiğini söyledi.

 

Sohbet, peygamberimizin; her kıldığımız namazı, son namazımızı kılıyormuş gibi, huşu ile eda etmemiz gerektiğini ifade eden buyruğu hatırlatılarak nihayetlendi.

 

Çocuklara kitap hediyeli yarışmanın ardından program dua ile sona erdi.
Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, kalabalık ve iç mekan


 Okunma Sayısı : 2224         25 Kasım 2017

RESİM GALERİSİ

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 444464

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.