Kur'anda Mü'minlerin Özellikleri

Mü’minler ancak Allah anıldığı zaman yürekleri titreyen, kendilerine Allah’ın ayetleri okunduğunda imanlarını artıran ve yalnız Rablerine güvenip dayanan kimselerdir. Onlar namazlarını dosdoğru kılan ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz (Allah’ın emrettiği yerlere) harcayan kimselerdir. İşte onlar gerçek Mü’minlerdir. Onlar için rableri katında dereceler, bağışlanma ve tükenmez bir rızık vardır." (Enfal/2-4) 

Onlar (akıl sahibi mü’minler) Allah’ın ahdini yerine getirirler. Verdikleri sözü bozmazlar. Onlar Allah’ın gözetilmesini emrettiği şeyleri gözeten, Rablerinden sakınan ve kötü hesaptan korkan kimselerdir. Yine onlar Rablerinin rızasını isteyerek sabreden, namazı dosdoğru kılan, kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli ve açık olarak (Allah yolunda) harcayan ve kötülüğü iyilikle savan kimselerdir. İşte bunlar var ya dünya yurdunun sonucu (cennet) sadece onlarındır."
(Râ’d/20-22) 

Onlar (müminler) büyük günahlardan ve hayasızlıktan kaçınırlar. Kızdıkları zaman da, kusurları bağışlarlar. Ki onlar Rablerinin davetine icabet ettiler ve namazı kıldılar. Onların işleri aralarında istişare iledir. Bir zulüm ve saldırıya uğradıkları zaman birbirlerine yardım ederler."
(Şura-37-39) 

Onlar (müminler) namazlarında devamlıdır. (İhmal etmezler). Mallarında isteyene ve mahrum kalmışa belli bir hak tanıyanlar. Ceza ve (hesap) gününün doğruluğuna inananlar. Rablerinin azabından korkanlar ki, Rablerinin azabı(na karşı) emin olunamaz. 

Yine onlar ki, bir kötülük yaptıklarında, ya da bizzat kendilerine zulmettiklerinde Allah’ı hatırlayıp günahlarından dolayı hemen tevbe, istiğfar ederler. Zaten günahları Allah’tan başka kim bağışlayabilir ki? Bir de onlar işledikleri kötülükte bile bile ısrar etmezler."
(Al-i İmran/134-135) 

"Muhammed Allah’ın elçisidir. Beraberinde bulunanlar (mü’minler) de kafirlere karşı çetin, kendi aralarında merhametlidirler. Onları rüku ederken, secde ederken görürsün. Allah’tan lütuf ve rıza isterler. Yüzlerinde secdelerin izinden nişanlar vardır." (Fetih-29 )

 Okunma Sayısı : 1839         08 Mart 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 566826

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.